کتاب ادیپ در جاده

اثر هانری بوشو از انتشارات آموت - مترجم: سعید صادقیان-داستان فانتزی

ادیپ در جاده، در اصل تکه ای از روایت زندگی ادیپ، شهریار شهر تب است. در داستان سوفوکل می‌خوانیم که غیب‌گویی پیشگویی می‌کند اُدیپ پدر خود را می‌کشد و با مادرش همبستر می‌شود. پدر و مادر او، هراسان از این پیشگویی، نوزاد خود را به کسی می‌ دهند تا او را سربه ‌نیست کند. او دلش به‌ رحم می‌آید و نوزاد را به پدر و مادر دیگری می‌ سپارد. سال‌ ها از این حادثه می‌گذرد تا اُدیپ برای سفر از شهر خود خارج می‌ شود. در میان راه، پیرمردی را می‌ کشد و پس از حل معمای ابوالهول، به شهر وارد می شود، و به ‌سبب این کار بزرگ به همسری ملکه شهر در می‌آید که احتمالاً مادر اوست.
داستان سوفوکل در همین جا تمام می شود. اما هانری بوشو در ادیپ در جاده، داستان را این‌ گونه ادامه می ‌دهد: اُدیپ که دیگر جایی برای خود در قصر متصور نیست، پس از یک سال، تصمیم می ‌گیرد شهر را به قصد ناکجا ترک کند. اما آنتیگون یکی از دو دختر او اجازه نمی‌ دهد او تنها عازم این سفر بی‌ انتها شود. آن دو در میان راه با کلیوسِ راهزن آشنا می ‌شوند.
برای آنها‌ جاده فرصتی است تا در عین پیمودن راه، از زاویه‌ ای دیگر به نظاره زندگی خود بنشینند... روایت بوشو از سفر اُدیپ و همراهانش، دوباره در پایان به داستان سوفوکل پیوند می‌ خورد. زمانی که اُدیپ پس از سال‌ها سرگردانی در جاده، سرانجام به کُلُن وارد می ‌شود تا در آنجا پس از تطهیر، آرام گیرد.


خرید کتاب ادیپ در جاده
جستجوی کتاب ادیپ در جاده در گودریدز

معرفی کتاب ادیپ در جاده از نگاه کاربران
کتاب های مرتبط با - کتاب ادیپ در جاده


 کتاب روون پسری از رین
 کتاب 1Q84
 کتاب شمشیر شیشه ای
 کتاب قطار ارواح
 کتاب قصه ها و افسانه های برادران گریم
 کتاب قصه ی بچه خرگوش های فلاپسی